Opisy towarów, usług, stron www - opinie

Praca na wakacje – dokąd jechać?

Wybierając się do pracy na wakacje musimy zdecydować jaki kierunek obierzemy. Ze względu na niskie stawki panujące na rynku sezonowej pracy w Polsce zdecydowana większość młodych osób wybiera pracę za granicą.

Wśród najpopularniejszych kierunków można wskazać takie kraje jak Anglia, Irlandia, Holandia, Niemcy. Czyli kraje Europy zachodniej. Coraz popularniejsze stają się również kraje skandynawskie takie jak Szwecja, czy Norwegii. Z wiadomych przyczyn, młodzi Polacy wybierają państwa w których zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Zdecydowanie preferujemy kraje należące do Unii Europejskiej ze względu na łatwość wyjazdu – braka wiz, legalna praca, coraz bardziej ujednolicony system podatkowy i wiele innych udogodnień. Zdecydowanie trudniej jest wyjechać do pracy do takich krajów jak USA, czy Australia. Nieco łatwiej do Kanady. Jeżeli chodzi o legalną pracę na przykład w Stanach to jest już bardzo trudno.

Jednak nie wszystkie osoby wybierają kraje, w których są najwyższe zarobki. Wiele zależy od celu w jakim poszukujemy pracy na wakacje. Dla jednych jest to cel stricte zarobkowy dla innych jest to połączenie wakacji i pracy, czyli możliwość wyjazdu w ciekawe miejsce jednocześnie zarabiając, a nie wydając swoje oszczędności. Ta grupa młodych osób (najczęściej studentów) zwykle wybiera również kraje należące do Unii Europejskiej, ale położone na południu. Najczęściej są to Włochy, Hiszpania, Portugalia. Niektórzy, odważniejsi wybierają też inne kierunki nawet poza Unią Europejską.

Każdy wyjazd do pracy na wakacje powinien być odpowiednio zaplanowany i przygotowany. Jadąc na ślepo bardzo łatwo wylądować na lodzie, bez pracy i pieniędzy. Można korzystać z biur i agencji pośrednictwa pracy, ale trzeba je dokładnie sprawdzić. Nie wspominając o tym, że prowizja dla takiej agencji znacząco pogarsza nasz zarobek i przewyższa zwykle koszty utrzymania i dojazdu jakie poniesiemy podejmując pracę znalezioną samodzielnie. Najlepiej jest jechać w zaklepane miejsce, gdzie już kiedyś byliśmy lub był ktoś z naszych znajomych i nas może zarekomendować. Z wiadomych przyczyn kobiety powinny szczególnie uważać szukając pracy na wakacje.