Opisy towarów, usług, stron www - opinie

Inwestowanie i gra na giełdzie

Może poniekąd wbrew przeświadczeniu jakie można odnieść po działaniach naganiających prowadzonych przez ludzi pracujących w branży finansowego oraz wszelkiej maści doradców finansowych, których głównym celem jest sprzedanie produktu finansowego i zgarnięcie prowizji, gra na giełdzie to bardzo trudny sposób zarabiania pieniędzy. Trzeba sobie zdawać sprawę z dużego ryzyka (aczkolwiek każdy sposób inwestowania wiąże się z ryzykiem) Trzeba mieć również świadomość, że inwestowanie na giełdzie wymaga całkowitego zaangażowania, to nie jest tak że sobie kupimy akcje, czy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a potem zapominamy, śpimy spokojnie czekając na długo terminowe zyski. Stosując taką taktykę możemy po prostu obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Inwestowanie na giełdzie wymaga także sporej wiedzy z zakresu ekonomii, jak również doświadczenia i pewnego rodzaju wyczucia.

 

strona giełdy

Strona GPW

 

indeks wigJednym z podstawowych czynników jest świadomość tego jak funkcjonuje giełda i od jakich czynników jest uzależniona. Kolejną sprawą jest znajomość specyfiki spółek i funduszy (jeżeli akurat w tego rodzaju produkty pośrednie chcemy inwestować). Kluczowy może też okazać się moment wejścia z kapitałem na giełdę. Można stosować strategię rozkładania w czasie i uśredniać ceny akcji, bądź jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które kupujemy. Przy czym spora część początkujących graczy giełdowych wchodzi z dana, zaplanowaną inwestycją w określonym momencie/czasie. Wtedy bardzo istotne jest na jakim poziomie aktualnie znajduje się giełda. Jeżeli jesteśmy u szczytu hossy to choć pozornie wydaje się, że wszystko będzie dalej ok, to jak pokazuje historia ryzyko jest w takich momentach bardzo duże. Brzmi to może poniekąd paradoksalnie, ale mniejsze ryzyko, chociaż tego w danym momencie nie widać, jest w okresach bessy i spadków, ponieważ wtedy akcje są tanie. Giełda to handle i podstawowa zasada handlu mówi o tym, że należy kupować tanio i sprzedawać drogo, jak ktoś kupuje drogo i sprzedaje tanio to niestety ponosi bardzo dotkliwe straty.

Wydaje się to może prost w teorii, ale w praktyce, gdy pojawiają się prawdziwe pieniądze, nerwy i stres, bynajmniej nie jest to wcale łatwe.

Źródła:

  1. Własne doświadczenia w inwestowaniu na giełdzie
  2. Podstawy inwestowania na giełdzie – Blog Antyhaczyk – jak grać na giełdzie
  3. GPW.pl – Giełda Papierów Wartościowych