Opisy towarów, usług, stron www - opinie

Budowa domu czy kupno mieszkania?

Wiele młodych małżeństw lub par wkraczających w wspólne życie planuje nabycie własnego kąta do zamieszkania i na samym początku tych planów pojawia się często pytanie – budowa domu czy kupno mieszkania? Wbrew pozorom nie jest to łatwy wybór i decyzja powinna być bardzo mocno przemyślana i poparta konkretnymi argumentami. Zarówno budowa domu i jak i kupno mieszkania są to poważne inwestycje i nie wolno ich podejmować pochopnie nie mając stu procentowej pewności, że dokonaliśmy trafnego wyboru. Wydaje mi się, że większość osób na hurra krzyknie, że przecież dom to jest to o czym każdy marzy i najlepszą decyzją będzie budowa nowego domu (Poldom.pl). Czy, aby na pewno jest to zawsze słuszna i mądra decyzja?

Budowa domu bardzo często może się okazać tańsza niż kupno mieszkania o o wiele mniejszej powierzchni użytkowej jednak wymaga ona wiele wysiłku, zachodu i bardzo często nerwów. O wiele mniej wysiłku i formalności kosztuje zakup mieszkania, bo tutaj mamy podane wszystko na tacy i zajmujemy się tylko wystrojem wnętrz. Budując dom musimy nastawić się na minimum dwa lata ciężkiej pracy i stresów od samego początku realizacji pomysłu.

Pierwsze tego skutki odczujemy już w momencie starania się o kredyt na budowę domu. Kredyty budowlane są bez porównania bardziej skomplikowane od tych na sam zakup mieszkania. Musimy skompletować o wiele więcej dokumentów i zaświadczeń bo przecież bankowi trzeba pokazać i udowodnić co w przyszłości będzie przedmiotem zastawu bankowego wpisanego to księgi wieczystej. Bank zanim nam udzieli kredytu na budowę domu musi mieć na sto procent pewność, że pieniądze rzeczywiście zostaną wydane na naszą inwestycje i najczęściej pieniądze wypłaca nam w tak zwanych transzach. Przy zakupie mieszkania pieniądze przelewane są jednorazowo na konto sprzedającego mieszkanie w ciągu kilku dni od dnia podpisania umowy kupna w biurze notarialnym.

Różnic plusów i minusów pomiędzy budową domu, a kupnem mieszkania jest jeszcze naprawdę cała masa i trudno je wyczerpać w jednym artykule, tak więc będę do tego tematu wracał w kolejnych poradnikach na łamach tego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*