Opisy towarów, usług, stron www - opinie

Autokredyt – jak się przygotować do jego spłaty?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu samochodowego powinna być dobrze przemyślana. Jak duże to będzie zobowiązanie – to zależy przede wszystkim od jego wysokości oraz od ilości rat na jakie zostanie rozłożone. W każdym bądź razie należy się nastawić na wydatki rzędu co najmniej kilkuset złotych miesięcznie. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego w naszym kraju jest to dość znaczące obciążenie.

Dlatego też zanim udamy się do banku z wnioskiem, zatroszczmy się o kilka spraw. Sprawią one nie tylko to, że łatwiej nam będzie spłacać kredyt, ale również i to, że bank spojrzy na nas przychylniejszym okiem i lepiej oceni naszą finansową wiarygodność. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego ile czynników wpływa na ocenę zdolności kredytowej – znacznie więcej niż tylko kwota figurująca na zaświadczeniu o zarobkach. Jeżeli posiadamy karty kredytowe, wpływa to obniżenie zdolności kredytowej. Niekiedy w ogóle z nich nie korzystamy lub robimy to sporadycznie – więc wydaje się nam, że przy rozpatrywaniu wniosku nie ma to dla banku żadnego znaczenia. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Podobnie jest z debetami na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Jeśli dodatkowo spłacamy jakiś inny kredyt, nawet ratalny, bank to policzy na naszą niekorzyść. Gdy tylko mamy taką możliwość, pozbądźmy się jak najszybciej rozmaitych obciążeń. Lepiej poradzimy sobie wówczas ze spłacaniem kredytu samochodowego. Nasze finanse domowe natomiast będą obciążone w znacznie mniejszym stopniu, łatwiej więc będzie nimi gospodarować.

Jak zaoszczędzić na kosztach kredytu samochodowego?

Decydując się na zaciągnięcie w banku kredytu samochodowego (Webfin.pl), powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę między innymi na to czy nie będziemy mieć żadnych trudności ze spłaceniem wierzytelności przed terminem (w całości bądź częściowo). Obecnie banki raczej nie utrudniają tego swoim klientom, aczkolwiek trzeba się o to dowiedzieć przed podpisaniem umowy – warto także dopilnować, by w umowie znalazł się stosowny zapis dotyczący tej kwestii.

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem jakiego podejmujemy się zwykle na parę lat. Może się jednak zdarzyć, że trafi się nam możliwość wcześniejszej jego spłaty (na przykład wskutek nieoczekiwanego zastrzyku gotówki). Będzie to dla nas korzystne nie tylko dlatego, że pozbędziemy się przed czasem długu, lecz także z tego powodu, iż w ogólnym rozrachunku mniej zapłacimy za kredyt. Chodzi tu o koszty odsetkowe, które są tym mniejsze, im krótszy jest okres spłaty. Prędzej też uporamy się ze spłaceniem kredytu, jeśli zdecydujemy się na raty malejące. W tym przypadku dodatkowym plusem także są mniejsze koszty związane z płaceniem odsetek.

Niestety, na raty malejące nie każdy może sobie pozwolić, albowiem w początkowej fazie okresu kredytowania są one bardzo wysokie. Trzeba więc naprawdę nieźle zarabiać, by nie obciążały one domowego budżetu w nadmierny sposób. Z uwagi na ich wielkość, większość osób decyduje się na raty równe. W skali miesiąca to pewna oszczędność, ale na dłuższą metę płaci się wtedy większe odsetki – autokredyt jest zatem znacznie droższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*